Naujienos

Netradicinė trečiokų pamoka Ventės rage

Written on .

2015 10 09Liepos 30-ąją pradėjo veikti atnaujinta ornitologijos muziejaus ekspozicija, kurioje, pasitelkiant naujausias technologijas, pateikiama daugybė informacijos apie Ventės rage 1982 metais įkurtos ornitologijos stoties istoriją ir kasdienybę: čia užregistruotas paukščių rūšis, jų žiedavimą.

Per pirmą mėnesį muziejų aplankė beveik 6 tūkst. lankytojų. Visi jie turėjo progą savo akimis pamatyti ir paukščių žiedavimo procesą – tai pagrindinė pramoga, į Ventės ragą atvedanti būrius žmonių. Užmauti vos kelis gramus sveriantį miniatiūrinį „sužadėtuvių“ žiedą paukščiui nori ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.

 Tokių pat tikslų turėjome ir mes. Šiemet paukščiai išskrido gana anksti ir abejojome ar ką nors bepamatysime, tačiau nuvykę ankstų spalio 9-osios rytą gaudyklėse pamatėmė ir net sužiedavome mažiausią paukščiuką nykštuką. Nesuskaičiuojamą kartą paukščius žiedavęs ornitologas Vytautas Eigirdas susijaudinusius trečiokus specialiai paerzino: į rankas įdavęs ant nugaros apverstą paukštį šūktelėjo: „Nebegyvas!“. Iš tiesų paukštelis nejudėjo, tad patikėti, jog mirė, nesunku. Tačiau nuliūsti ar išsigąsti nespėjusius  ornitologas tuoj pat nuramino, paaiškindamas, jog yra būdas, kaip paukščius atgaivinti – tereikia pūstelėti ar bakstelėti ir jis, tarsi mostelėjus burtų lazdele, atsigaus ir nuskris savais keliais. Taip ir nutiko. Paukščiukas greit atsigavo ir nuskrido.

Vėliau šmaikštus ornotologas atnešė dar dvi dėželes paukščių. Palaikyti rankoje mažąjį ir baltnugarį geniukus teko mums, mokytojoms, o  varnėnų visą pulką vienas po kito leido trečiokai. Tai ypatingas įvykis. Prieš kiekvieną sužieduoto paukščio paleidimą vaikai sugalvodavo jiems linkėjimą tolimai kelionei.

Žinodami, jog ornitologai mokės tinkamai pasirūpinti sužeistais paukščiais, žmonės į Ventės ragą  atvežė du gandrus. Šiuo metu du gandrai laisvai vaikštinėja ornitologijos stoties teritorijoje. Vienas jų dėl sparno sužeidimo negali skraidyti, tad jam reikia priežiūros, kitas tiesiog nerodo noro palikti svetingą aplinką. O mums šiais ornitologų įnamiais teko galimybė pasidžiaugti iš visai arti.

Po informatyvaus gido Vytauto pasakojimo į muziejų mus palydėjo stoties vedėjas ornitologas Vytautas Jusys. Po rekonstrukcijos Ventės rago ornitologijos stotyje atsirado naujas lankytojų centras. Naujajame pastate įrengta paukščių migracijos ekspozicija ir apžvalgos aikštelė. Centre pateikiama informacija apie paukščių žiedavimą Lietuvoje ir pasaulyje, Ventės rago žiedavimo stoties istorija. Modernioje, naujoje salėje galėjome  stebėti transliuojamus vaizdus, kurie supažindina su paukščių migracija, jų žiedavimu. Eksponuojama daug paukščių iškamšų, kai kurios iš jų labai senos. Ventės rage nutiesti nauji takai, virš informacinio stendo iškilo apžvalgos bokštas. Į jį be vargo gali patekti ir neįgalieji, mat rekonstruota atsižvelgiant ir į neįgaliųjų poreikius. Beje, žvelgiant iš apžvalgos aikštelės atsiveria nuostabūs vaizdai į Kuršių neriją, Kuršių marias, Nemuno deltą. Tolimuosius vaizdus galima stebėti moderniais monokliais. Nerekonstruotas liko tik Ventės rago molas.

Negalėjome grįždami neužsukti į Kintus. Nauju pažintiniu taku, vedančiu per raudonųjų ąžuolų giraitę, bėgdami ristele 650 m, nubėgome prie didžiosios Kintų tujos. Jos aukštis 19,50 m. Bandėme susikibę rankomis ją apglėbti. Deja, 16 trečiokų rankų neužteko.

Kelionės tikslas - netradicinė pamoka netradicinėse erdvėse pasiektas. Susipažinome su mažiausiu Lietuvos paukščiu ir jį sužiedavome, stebėjome dviejų rūšių genius, kiekvienas pamokos dalyvis palaikė rankoje ir paleido varnėną, giraitėje pamatėme gyvą voveraitę. Prie tujos ne ėjome, o bėgome, vadinasi vyko kūno kultūros pamoka. Na, o  surinktas raudonojo ąžuolo giles ir pušies  kankorėžius panaudosime dailės ir technologijų pamokoje. Ekskursija liks įsimintina dar ir dėl to, kad kol mes gėrėjomės Nidos kopomis iš Ventės pusės, po jas  vaikščiojo Švedijos karalienė su Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite.

Už suteiktą ekskursijai autobusą norime padėkoti gimnazijos direktorei Raimondai Kauneckienei.

Rima Milkintienė, 3 klasės mokytoja

Spausdinti