Naujienos

Knygnešio diena


Kalendoriaus lapelyje kovo 16 – oji įrašyta kaip Knygnešio diena. Kas gi vis dėlto yra knygnešys? Anot mūsų kalbininkų, šis žodis jau tuo nepaprastas, kad jo faktiškai neįmanoma išversti į kitas kalbas. Jį galima išreikšti keliais žodžiais arba nupasakoti. Taip yra todėl, kad knygnešys atsirado sulig lietuvių spaudos draudimu (1864-1904 m.). Tokio reiškinio kitos tautos neturėjo.
Kovo 16-ąją švenčiama Knygnešio diena. Kodėl būtent ši diena skirta knygnešiams pagerbti? Šią dieną gimė Jurgis Bielinis, šiaurės Lietuvos knygnešys, daug prisidėjęs, kad būtų išsaugota lietuvių kalba, spaudos draudimo metais iš prūsų žemių nešęs lietuvišką žodį į Lietuvą. Jis sakė: „Nebijoti sakyti tiesą ir nešti šviesą, kad Lietuvoj nebūtų tamsu“. Tad ši diena skirta paminėti tuos drąsius žmones, kurie nepaisydami pavojų, į Lietuvą gabeno uždraustą lietuvišką spaudą.
Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazijoje kasmet įvairiomis formomis minima Knygnešio diena.. Šiais metais lietuvių kalbos mokytojos Aurelija Bitinienė ir Birutė Strodomskytė organizavo atvirą gimtosios kalbos pamoką, skirtą tautosakininko Norberto Vėliaus ir poeto Justino Marcinkevičiaus atminimui. Pamokoje skambėjo ne tik lietuviškos, bet ir rusiškos bei angliškos dainos, kurias atliko 1 a gimnazijos klasės merginų vokalinis ansamblis. Dainas jungė Justino Marcinkevičiaus eilėraščiai. Mūsų garsusis poetas Justinas Marcinkevičius knygnešiams dedikavo šešių dalių eilėraščių ciklą „Pavasario balsai Pasandravy“

Spausdinti